شاید خیلی از ما‌ بدانیم که تفاوت نور مستقیم و غیرمستقیم چیست؟ یا وقتی می‌گویند که این گل به نور سایه علاقه نشان می‌دهد، منظورشان چیست! اما باز هم بعضی از ما ممکن است تعریف دقیقی از انواع نور یعنی نور مستقیم، غیرمستقیم، سایه و نیم سایه نداشته باشیم.

همانطور که می‌دانید نور از مهمترین عاملانی است که یک گل برای زندگی به آن نیاز دارد. پس این را نیز بدانید که اگر در مکان مناسبی نسبت به نور قرار نگیرد ممکن است چه بلایی سرش بیاید. پس بیایید با یکدیگر در این ویدیو تعاریف انواع نور را برای گیاهان مرور کنیم.

  • نور مستقیم

نور مستقیم به نوری می‌گویند که آفتاب بدون هیچ مانع و واسطه‌ای به گیاه بتابد. حتی اگر هوا ابری یا آلوده باشد؛ باز هم آفتاب مستقیم حساب نمی‌شود. معمولا آفتاب ظهر هم شدید است و هم مستقیم می‌تابد.

  • نور غیر مستقیم

نور غیر مستقیم یعنی آفتابی که از یک واسطه ای عبور کند و به گیاه برسد. این واسطه می‌تواند پنجره، پرده، شید و چیزای شبیه به این باشد. حالا هرچه این موانع یا واسطه‌ها بیشتر باشن نوری که گیاه دریافت میکند غیرمستقیم تر محسوب می‌شود.

  • نور سایه

به محلی که اصلا آفتاب نمی‌افتد، سایه می‌گویند. خیلی از گیاهان هستن که تنها به نور سایه احتیاج دارند و بیشتر مناسب آپارتمان ها هستند. به دلیل اینکه آپارتمان‌ها اون نور لازم برای رشد همه‌ی گل‌ها را ندارند.

  • نور نیم سایه

این نور در روز چند ساعت می‌تابد و شدت اون کم هستش و نور ملایمی محسوب می‌شود. مثل نوری که عصر و یا اول صبح می‌تابد، وقتی می‌گویند این گیاه به آفتاب نیم سایه علاقه نشان می‌دهد و نیاز نوری‌اش اینقدر است یعنی گیاه می‌خواهد زیرسایه‌ی درخت یا گل‌های بلندتر از خودش باشد که موقع ظهر اون آفتاب شدید بهش نتابد و از شدتش کاسته بشود.

امیدواریم با شناخت انواع نور طبیعی در انتخاب گیاه مناسب با محل زندگی خود دقت کنید تا هم آن گیاه در نور نامناسب آسیب نبیند و هم به شما خسارت مالی وارد نشود. بیایید با انتخاب درست گل و گیاه از نابودی آن‌ها جلوگیری کنیم. بیاد داشته باشید که گیاهان زنده اند و نفس می‌کشند. ما هم به نوبه‌ی خودمان گیاهان را از لحاظ نوری در سایت گلون دسته بندی کردیم تا شما عزیزان موقع خرید بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

درحال بارگذاری...

اگر دلتان می‌خواهد به سلامت و شادابی گل‌ها کمک کنید..لطفا این مطلب و ویدیو را به اشتراک بزارین تا افراد بیشتری با شناخت انواع نور جون گل‌هایشان را نجات دهند!

گلون گلستان رویایی تو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه